Czekolada - mały ranking

Aktualizacja: 24 kwi 2019

Często pytacie mnie, jaką czekoladę wybrać. Mając w sklepie ogromny wybór ciężko się zdecydować, a analiza składu wszystkich czekolad potrafi zająć naprawdę wiele czasu. Specjalnie dla Was, przygotowałam pewien ranking czekolad, które warto kupić będąc na diecie ketonowej. Ja sama jestem na diecie ketonowej od kilku lat i musiałam analizować skład wielu produktów, żeby w końcu znaleźć te idealne, ale Wy nie musicie tego robić, bo ja chętnie podzielę się z Wami doświadczeniem i uwagami. :-)


Przy wyborze czekolady proponuję kierować się głównie ilością węglowodanów. Można też zwrócić uwagę na ilość tłuszczu, białka czy sam skład, np. czy jest wanilia, jaki jest rodzaj tłuszczu, itp. ale są to rzeczy drugorzędne. W końcu i tak nie jemy tej czekolady w szaleńczych jakich ilościach. ;)

Mój ranking czekolad:

Czekolada firmy Cavalier, 85% kakao - mój numer 1 + niecałe 18g węglowodanów, ale w tym tylko 3,2g cukrów. + słodzona erytrytolem i stewią, więc praktycznie nie podnosi poziomu cukru we krwi + zawartość kakao minimum 85% + nie złamie diety ketogenicznej (można zjeść nawet pół tabliczki)

+ rozpływa się w ustach- cena w sklepach waha się od 13 do 19 zł za jedną tabliczkę


- czekolada jest trudno dostępna, nie znajdziecie jej w każdym sklepie - nie wszyscy lubią smak stewii - może uzależnić, tak jak np. mnie :)

Istnieją też inne warianty tej czekolady, np. z owocami leśnymi czy z palonymi ziarnami kakaowca. Szukajcie ich w www.ketoshop.pl .

Czekolada Lindt o zawartości 90% kakao - mój numer 2 + 14g węglowodanów i w tym 7g czystego cukru, czyli np. mniej niż czekolada Wawel + duża zawartość kakao+/- jest mniej słodka od czekolady Wawel, co wynika z mniejszego docukrzenia czekolady- stosunkowo droga

Czekolada firmy Wawel - mój numer 3

+ zawartość kakao 90% + przyzwoita cena jak za czekoladę, a jak za czekoladę 90% kakao, to cena super (od 4,30 zł)- w porównaniu do Cavaliera ma za dużo cukrów prostych, bo aż 11g (ale jak za taką cenę to i tak jest rewelacyjna)

- niektórzy mówią, że ma kwaskowaty smak - coś w tym jest - przez to np. ja nie zjem jej dużo - a może to jest plus? ;)

Belgijska czekolada Belgian o zawartości kakao 85% + cena to około 6 - 7 zł - moim zdaniem niedużo, jak na taką czekoladę + nie czujemy smaku samego kakao, jest w tym trochę więcej "czekolady" :)+/- mniej kakao niż poprzednie czekolady a w tym niewielka różnica w węglowodanach (17g, 11g cukrów prostych, więc w smaku słodsza niż poprzednie- jednak ma te cukry...

Czekolada Lindt z zawartością 99% kakao to prawdziwy hardcore Oczywiście ma najmniej węglowodanów i najwięcej tłuszczu w porównaniu do wyżej wymienionych czekolad, ale jej smak jest dość specyficzny.

Nie jest słodka, nie rozpływa się w ustach... Miałam uczucie, jakbym jadła gorzkie kakao w proszku, ale piszę o niej tutaj, bo każdy ma swoje smaki i może uznać tę czekoladę za słodką. ;-)+ IDEALNA na diecie ketonowej i niskowęglowodanowej (samo kakao)- dla niektórych zbyt gorzka- dość wysoka cena, jak za czekoladę

Inne czekolady polecane na diecie niskowęglowodanowej i nawet ketonowej:

A Wy jaką czekoladę lubicie i polecacie? Czekamy na Wasze sugestie! Jeśli szukacie pomocy lub macie jeszcze jakieś pytanie dotyczące wyboru czekolady, służę pomocą.