Orzeszki z chili


Wszyscy uwielbiamy mieć coś do chrupania! Jeśli dodatkowo lubisz słone i ostre rzeczy, to przepis na te orzeszki jest właśnie dla Ciebie. Przepis ten jest bardzo prosty, ale trzeba uważać z solą i/lub chili. Problemem nie jest, gdy ktoś zje za dużo soli, kłopot zaczyna się, gdy do orzeszków dodamy za dużo chili… Uwierz, już wypróbowałam.


Orzechy i wszystkie nasiona z piekarnika z przyprawami wygrywają w przedbiegach ze zwykłymi, kupnymi, ale uwaga przy zakupach!

Kup orzechy bez soli, to bardzo ważne! Zwróć uwagę, że opakowanie orzeszków z solą to tylko 94-96% orzechów, reszta to oleje roślinne i tylko 0,5-1% soli. W przeciwieństwie do paczki zwykłych orzeszków bez soli – jest w nich 100% orzechów, bez żadnych dodatków!

Niestety orzechy ziemne nie są zbyt zdrowe, dlatego polecam np. orzechy macadamia lub migdały. To jest już trochę droższa impreza, ale zdecydowanie również zdrowsza.

Smacznego!

Składniki:

  • orzechy (bez soli) (np. macadamia, albo migdały) - 300g

  • chili - 2g

  • sól himalajska/morska - 2g

  • oliwka z oliwek - 14g (1 łyżka)

Sposób przygotowania:

  1. Rozgrzej piekarnik do 220 stopni.

  2. W międzyczasie, wrzuć orzechy na papier do pieczenia.

  3. Polej orzechy oliwą i pomieszaj.

  4. Przypraw.

  5. Wsadź do piekarnika na 15 minut i mieszaj od czasu do czasu.


#lunch #dietaniskowęglowodanowa #zdrowesłodycze #dietaketonowa #chwilaprzyjemności #dokawy #wyjątkowyczas #bezglutenu #zdroweodzywianie #orzechowe