3 sposoby na dorsza w keto diecie

Uwielbiają go Portugalczycy, Anglicy i wiele innych narodów, dla których dorsz stanowi przykład jednej z najsmaczniejszych i najdelikatniejszych ryb. Aby przyrządzić go w sposób zgodny z dietą ketogeniczną, modyfikuję tradycyjne przepisy.


Podobno w Portugalii istnieje tyle przepisów na tę rybę, aby każdego dnia roku sięgać po inny. Mieszkańcy tego kraju zazwyczaj kupują go w formie suszonej i zasolonej – ja jednak wolę używać świeżego dorsza, którego łatwo znaleźć w postaci mrożonej w każdym supermarkecie. Warto jednak zainspirować się portugalskimi przepisami, często doskonale wpisującymi się w założenia keto diety – wystarczy jedynie usunąć z nich ziemniaki, które często pojawiają się na liście składników.

Zapraszam do zapoznania się z trzema sposobami na przyrządzenie dorsza, które wydobędą z ryby nowe aromaty, a przy okazji nasycą.

Dorsz w śmietanie


Słynne portugalskie bacalhau com natas w wersji ketogenicznej pozostaje przepisem właściwie nienaruszonym – usunąć należy z niego jedynie ziemniaki i opcjonalną mąkę. Niepowtarzalny smak ryby przyrządzonej w ten sposób wynika z prostoty składników. Wystarczy śmietana, oliwki, spora ilość cebuli, czosnku i gałki muszkatołowej, by cieszyć się niepowtarzalnym aromatem.


Dorsz po portugalsku


Jedna z najpopularniejszych wariacji tego dania. Do jego przygotowania, oprócz ryby, potrzeba oczywiście sporej dozy czosnku i cebuli, a także śmietany, czerwonej papryki, pomidorów i jajek. To aromatyczna potrawa, która rozgrzewa i syci, zawierając jednocześnie nikłe ilości węglowodanów.


Dorsz w sosie z pietruszką


Tutaj królują proste smaki, a na pierwszy plan wychodzi aromat ryby. Dodatek pietruszki sprawia, że smakuje ona naprawdę spektakularnie. Rybę przyrządza się na patelni, umieszczając ją w zalewie z masła, czosnku i pietruszki oraz rybnego bulionu. Trudno o bardziej delikatne i nieskomplikowane danie z dorszem w roli głównej.