3 sposoby na rybę w diecie ketogenicznej

Ryby – zwłaszcza te tłuste – stanowią jeden z głównych filarów diety ketogenicznej. O tym, jak dobroczynny wpływ mają na organizm, nie trzeba nawet wspominać. Pozostaje kwestia tego, w jaki sposób je przyrządzić.

Ryba to doskonała baza dla dań w diecie ketogenicznej.

Przygotowywanie potraw, odpowiednich dla diety ketogenicznej, rządzi się swoimi potrawami. To, co w przypadku innych diet dodalibyśmy jako pierwsze ze względu na właściwości energetyczne, w przypadku tej ketogennej musi zostać wykluczone lub zredukowane do minimum. Istnieje jednak wiele sposobów na włączenie ryby do swojego keto-jadłospisu bez konieczności rezygnacji ze wspaniałych smaków. Poniżej znajdziesz kilka przepisów, które doskonale się w niego wpisują i gwarantują niezapomniane wrażenia smakowe.


Dorsz po portugalsku


Jednym ze wspaniałych przepisów, które stały się rozpoznawalne na całym świecie ze względu na swój aromat, jest bacalau, czyli dorsz po portugalsku. Ponoć Portugalczycy znają tysiąc sposobów na przyrządzenie tej ryby – my prezentujemy jeden, który skradł serca amatorów ryb na całym świecie. Jego bazą jest dorsz oraz spora ilość śmietany, cebuli, czosnku i oliwy. Całość zapiekana jest w piekarniku.


Śledzie w oleju


Czy istnieje bardziej polska receptura na rybę, niż śledzie w oleju? Tego rodzaju danie to kwintesencja świąt, ale w diecie ketogenicznej może być spożywana z powodzeniem przez cały rok. Śledź to wyjątkowo tłusta ryba, co sprawia, że jest idealna w tego rodzaju sposobie odżywiania. Olejowa zalewa wydobywa jego smak, a jednocześnie dodaje mu wartości w perspektywie ketozy. Sprawdź mój przepis na śledzia w śmietanie z goździkami!


Pałasz czarny z piekarnika


Ta ryba głębinowa jest rarytasem w krajach Półwyspu Iberyjskiego, a zwłaszcza na Maderze. Jej mięso cenione jest ze względu na dobrą jakość, jak i dużą zawartość dobroczynnych składników i nienasyconych tłuszczów. By podkreślić smak ryby, warto serwować ją w prostych zestawieniach. Najlepiej będzie smakować podlana sporą ilością oliwy, z dodatkiem oliwek i cebuli, szykowana w piekarniku i podawana z lekką sałatką.