Awokado – ważny składnik diety ketogenicznej

Aktualizacja: sie 6

Awokado zawładnęło naszymi sercami i kubkami smakowymi, niepostrzeżenie stając się jednym z najpopularniejszych produktów wśród osób, dbających o zdrowie. Oprócz nieodłącznego elementu zbilansowanego sposobu odżywiania się, stanowi również szczególnie ważny owoc w przypadku diety ketogenicznej.


Awokado to niezwykle zdrowy i bogaty w tłuszcze nienasycone składnik diety ketogenicznej

Jeszcze przed dekadą, ten owoc w kształcie gruszki, który pod twardą skórką kryje delikatny aromat, był niezbyt znany w Polsce. Od zawsze stanowił natomiast podstawę diety narodów zamieszkujących Amerykę Środkową i Południową. Pokochaliśmy go za kremowy smak i teksturę, która pozwala na przygotowanie różnego rodzaju posiłków.


Dlaczego warto jeść awokado?


W przeciwieństwie do innych owoców, awokado to produkt niskowęglowodanowy, co sprawia, że stanowi wspaniały składnik keto-diety. Jego konsystencja i smak to efekt sporej zawartości tłuszczów, które są niezbędne do jej utrzymania. Co ważne, są to tłuszcze nienasycone, które dobroczynnie wpływają na organizm, a także pomagają przyswajać inne składniki odżywcze, zawarte w żywności. Jedząc awokado w zestawieniu z produktami zawierającymi sporą dozę witamin A, D i K, pomagasz organizmowi wyciągnąć z nich jak najwięcej. To ważne, ponieważ keto-dieta może powodować niedobory niektórych z nich. Zawarte w owocu kwasy omega-9, omega-3 i omega-6 wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu, a także obniżają ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej.


Jako doskonały produkt niskowęglowodanowy, możesz włączyć go śmiało do codziennej diety, która dąży do ketozy. To dobry produkt zwłaszcza w przypadku osób, które starają się ograniczyć spożycie mięsa i innych produktów odzwierzęcych, które często bywają najlepszym źródłem tłuszczu. Bogate w nie awokado możesz stosować w najróżniejszych potrawach, nie obawiając się o linię ani uboczne skutki.


Jak je serwować? Najpopularniejszym sposobem jest przyrządzanie guacamole, pasty z dodatkiem drobno posiekanej cebulki, czosnki, chili, pomidorów i limonki. Możesz również przyrządzić je w zestawieniu z jajkiem jako poranną przekąskę. Awokado świetnie sprawdza się również jako baza keto-deserów.