Desery z masłem orzechowym – maks. 5 składników

Masło orzechowe to idealny składnik diety ketogenicznej. Ma na to wpływ spora ilość tłuszczu, białko i wspaniały smak, którego nie da się zastąpić niczym innym. Sprawdź moje pomysły na wykorzystanie masła orzechowego w deserach bez pieczenia. Przygotowywanie wypieków na diecie ketogenicznej jest możliwe – jak możesz przekonać się, przeglądając wpisy na moim blogu, wystarczy umiejętnie podmienić składniki. Nie wszyscy jednak przepadają za pieczeniem, zwłaszcza z wykorzystaniem innych niż zazwyczaj produktów. Często desery nie wymagające tego rodzaju obróbki okazują się równie smaczne, a ponadto – łatwe do wykonania. A przy tym smakują naprawdę obłędnie! We wszystkich podanych poniżej propozycjach możesz podmienić je na przykład na masło migdałowe, zdobywające coraz większą popularność na rynku.

Z masłem orzechowym przygotujesz keto deser w 5 minut.

Batoniki z masła orzechowego

Potrzebujesz tu jedynie pięciu składników – jest to oczywiście masło orzechowe, ale także mąka migdałowa, masło, ekstrakt waniliowy i czekolada bez cukru do rozpuszczenia – np. >>>taka<<<. W zależności od tego, jaki poziom słodyczy lubisz, dodaj odpowiednią ilość czystej stewii (min. 90% ekstraktu) czy też innego słodzika. Wystarczy zmieszać wszystkie składniki, a czekoladę rozpuścić i umieścić na masie po jej rozprowadzeniu. Największym wyzwaniem jest tutaj w zasadzie powstrzymanie apetytu, zanim deser dobrze się schłodzi!

Mus z awokado i masłem orzechowym

Przeglądając mojego bloga, można ulec wrażeniu, że z awokado można przygotować w zasadzie wszystko. I tak w istocie jest! Przygotowanie musu z masłem orzechowym w roli głównej wymaga jedynie pięciu składników i pięciu minut. Rozgniecione awokado, niesłodzone kakao w proszku, ekstrakt waniliowy i syrop klonowy – tyle wystarczy, aby stworzyć ten pyszny i prosty deser.