Dieta ketogeniczna – dlaczego warto?

Dieta ketogeniczna często bywa określana mianem kontrowersyjnej. Objaśniamy, dlaczego ten sposób odżywiania się może zbawiennie wpłynąć na nasz organizm.


Dieta ketogeniczna pomaga w szybkiej utracie wagi.

Dla wielu osób, dbających o zdrowe odżywianie i linię, bądź walczących z różnego rodzaju dolegliwościami zdrowotnymi, poszukiwania odpowiedniej diety trwają latami. Do tej, określanej mianem ketogenicznej lub, inaczej, ketogennej, często z początku podchodzi się sceptycznie. Teza, według której spożywanie sporej ilości tłuszczy pomagałoby w utracie wagi, osobom niezaznajomionym z przebiegiem ketozy może wydawać się dość abstrakcyjna. W istocie jednak, okazuje się, że mechanizm w istocie działa, a jego efekty są wyjątkowo spektakularne.


Ketoza polega na rozpadzie tłuszczów, zgromadzonych w organizmie, na tzw. ciała ketonowe, z których ciało może czerpać energię. Zazwyczaj komponujemy diety w oparciu o produkty węglowodanowe, stanowiące główne źródło ,,napędu” organizmu. Ograniczając ich ilość, a podnosząc procent produktów nasyconych tłuszczem w diecie, ciało przybiera inny tryb funkcjonowania. Tłuszcze stają się jego głównym paliwem, dzięki czemu możliwe jest intensywne spalanie odłożonej tkanki.


Czy tłuszcz jest jedynym składnikiem diety ketogenicznej?


Nie znaczy to, że w keto-diecie spożywa się wyłącznie tłuszcze. Zazwyczaj stanowią one ok. 70% wśród wszystkich spożywanych składników odżywczych. Ważne, aby białka były na drugim miejscu, a węglowodany dopiero na trzecim (w diecie ketogenicznej redukuje się je do minimum). W takim układzie możliwe jest pozyskiwanie energii w głównej mierze z tłuszczów.


Czy dietę ketogeniczną trudno utrzymać? Stosując się kilku prostych zasad, można łatwo osiągnąć pożądane rezultaty, jednocześnie czyniąc organizm zdrowszym i silniejszym. Stosowanie tej diety samodzielnie nie koniecznie jest jednak zalecane, ponieważ małe odchylenia mogą powodować skutek odwrotny od zamierzonego. Planując przejście na dietę ketogeniczną najlepiej skonsultować ten krok z dietetykiem, który posiada kompetencje w tym zakresie. W międzyczasie możesz jednak wprowadzać do swojego życia pewne zdrowe nawyki, np. unikać tłuszczy trans.