Dieta ketogeniczna – fakty i mity

Dlaczego ten sposób odżywiania stał się ostatnio tak modny? To przede wszystkim zasługa spektakularnego efektu, jaki gwarantuje w krótkim czasie. Niestety, wraz z modą, pojawiły się również fałszywe przekonania dotyczące diety.

Ketogeniczny sposób odżywiania pokochali celebryci, którzy chętnie dzielą się efektami w mediach społecznościowych. To sprawia, że wiedza o nim dociera do coraz większej rzeszy osób, a jednocześnie rośnie liczba mitów, które ją otaczają. W których przypadkach przekonania na temat keto-diety mijają się z prawdą, a w których mają sporo racji?


Dieta ketogeniczna polega wyłącznie na spożywaniu tłuszczy


MIT! W keto-diecie obecność innych składników odżywczych jest wskazana – w rzeczywistości, tłuszcze nie stanowią zazwyczaj 70% składników, z których czerpane są kalorie. Wśród nich znajdują się również białka w proporcji ok. 25%. W przypadku węglowodanów, dąży się do jak największej redukcji ich obecności w diecie – w przypadku ketogenicznej, powinny pochodzić z produktów, które nie są typowym źródłem węglowodanów, np. jajek.


Dieta ketogeniczna wyklucza warzywa i owoce


MIT! Tego rodzaju sposób odżywiania uwzględnia sporą dozę tej grupy produktów. Stawia zwłaszcza na te, które mają w sobie sporą dozę tłuszczu, ale nie wyklucza innych, które zapewnią organizmowi niezbędną ilość błonnika, który wspomaga oczyszczanie przewodu pokarmowego. Awokado to jeden z takich produktów – ma w sobie dużą ilość tłuszczów nienasyconych, a jednocześnie pozwala wchłaniać witaminy, zawarte w innych warzywach i owocach.


Dieta ketogeniczna pomaga zwalczać niektóre choroby


FAKT! W toku licznych badań, których początki sięgają lat 20-tych ubiegłego wieku, potwierdzono, że tego rodzaju dieta łagodzi objawy padaczki lekoodpornej u dzieci. Może być to spowodowane wspomaganiem aktywności enzymów, które syntetyzują główny neuroprzekaźnik, hamujący pobudzenie neuronów.


Jak widać, na temat tego rodzaju sposobu odżywiania krąży wiele przekonań, z których nie wszystkie są zgodne z prawdą. Warto na własnej skórze przekonać się, jak dieta ketogeniczna wpływa na organizm i czy przynosi pożądane efekty, Każdy jest inny – dlatego sposób odżywiania może różnie wpływać na nasze samopoczucie i utratę wagi.