Keto-wypieki. Czy mogą być smaczne?

Aktualizacja: 21 gru 2019

To oczywiście pytanie retoryczne – ciasto, składające się w głównej mierze z tłuszczy i białek może zachwycać smakiem. Jakie wypieki możesz przygotować bez obaw o złamanie diety?


Choć określenie ,,keto-wypiek” może wydawać się abstrakcyjnym, dania tego typu jak najbardziej istnieją. Wszystkie osoby, przebywające na diecie ketogenicznej bez trudu zaspokoją swój apetyt na ciasto, jeśli tylko poświęcą odrobinę czasu na dobór przemyślanego przepisu.


Dieta ketogeniczna właściwie zupełnie eliminuje węglowodany. Tymczasem, wypieki kojarzą się nam przede wszystkim z pszenną mąką – produktem absolutnie wykluczonym w przypadku tego sposobu odżywiania. Nie jest to jednak składnik, którego nie da się zastąpić. W przypadku keto-wypieków, najczęściej substytuuje się ją zmielonymi migdałami/mąką migdałową. To produkt, który bez trudu ulega modyfikacjom, a jednocześnie, jako pochodna orzechów, zawiera w sobie bogactwo tłuszczu oraz białka.

Wypieki bez mąki i cukru mogą smakować wspaniale.

Jakie wypieki możesz przygotować w oparciu o zasady diety ketogenicznej?

  • Dyniowe ciasto – do przygotowania tego deseru wystarczy kilka składników. To prawdziwie jesienna propozycja, zwłaszcza, jeśli wzbogacisz ją o cynamon i inne korzenne przyprawy. By upiec dyniowe ciasto, wystarczy kilka jajek, zmielone migdały, olej kokosowy i oczywiście spora porcja dyni;

  • Nerkownik – ciasto składające się w głównej mierze z orzechów. Spód przygotujesz z mąki migdałowej i masła, a warstwę wierzchnią – z namoczonych i zblendowanych nerkowców. Do tego spora porcja ulubionego olejku aromatycznego – dobrze sprawdzi się różany lub wanilinowy. Możesz także wypróbować mój sernik z orzechami pekan: https://www.ketoprzepisy.pl/post/2018/05/30/sernik-z-orzechami-pekan;

  • Sernik – tradycyjne ciasto bazujące na jajach i ketonowych mąkach. Przepisy na mój sernik znajdziesz tutaj: https://www.ketoprzepisy.pl/post/2017/10/19/klasyczny-sernik-na-zimno;

  • Hiszpańskie keto-churros – to propozycja, która również bazuje na zmielonych migdałach, zastępujących tradycyjnie stosowaną mąkę. Wystarczy dodać sporą dozę masła i jaja, a następnie usmażyć jak polskie pączki.

Przygotowanie wypieków dla diety ketogenicznej może być nieskomplikowane i satysfakcjonujące. Wystarczy trochę kulinarnej fantazji i wolnego czasu.