Ketogeniczna wege dieta? To możliwe!

W powszechnej świadomości utarło się, że dieta ketogeniczna musi zawierać w sobie produkty mięsne, które stanowią jedno z głównych źródeł białka. To jednak fałszywe przekonanie – wegetarianie również mogą się na nią zdecydować.


Oczywiście, osoby będące na diecie bezmięsnej mają nieco mniejsze pole manewru w zakresie przygotowywania posiłków sprzyjających ketozie. Nie znaczy to jednak, że utrzymanie jej nie jest możliwe. Wystarczy odpowiedni dobór produktów, by zachowując poczucie sytości i nie szkodzić organizmowi, wprowadzić ketogeniczny jadłospis. Jakie elementy są niezbędne w jadłospisie, który w bezmięsny sposób prowadzi do ketozy.

Dieta ketogeniczna w wersji wegetariańskiej musi być przemyślanie skomponowana.

Powinien on bazować na następujących produktach:

  • jaja (o ile dana osoba nie jest na diecie wegańskiej) – kompleksowa dawka białka i tłuszczów, w które powinna obfitować dieta ketogeniczna. Szczególnie ważne jest tutaj żółtko, znacznie bogatsze w kwasy tłuszczowe. Oczywiście, z uwagi na możliwość wzrostu złego cholesterolu we krwi, nie należy przesadzać z jajkami, jednak w diecie ketogenicznej jest to istotny składnik diety;

  • awokado – najbardziej obfite w tłuszcze warzywo, jakie może znaleźć się w naszej diecie.

  • warzywa, pozbawione skrobi, które są bogatym źródłem witamin i mikroelementów – brokuły, papryka, jarmuż, szpinak, kalafior i cukinia;

  • grzyby – dobre źródło białka i element, który może urozmaicić jadłospis wegetarianina na diecie ketogenicznej

  • orzechy – trudno wyobrazić sobie bez nich ten sposób żywienia. To jedno z najbogatszych źródeł tłuszczy i białek, a jednocześnie wspaniała baza dla najróżniejszych potraw. Zmielone orzechy mogą posłużyć za bazę wypieków, substytuującą mąkę, zabronioną w tego typu diecie. Najlepszym źródłem wartościowych tłuszczy będą orzechy brazylijskie, makadamia, jak również zwyczajne orzechy włoskie.

Dieta wegetariańska, a nawet wegańska w wersji ketogenicznej może mieć rację bytu, jeśli podejdzie się do niej rozsądnie, dbając o urozmaicone posiłki. Warto zadbać o właściwy balans białka i tłuszczy, z wyłączeniem węglowodanów.