Ketogeniczne święta

Aktualizacja: 21 gru 2019

Wbrew pozorom, polskie święta to wcale nie najtrudniejszy czas dla osób, przebywających na diecie ketogenicznej. Wiele przepisów idealnie wpisuje się w jej założenia; inne wystarczy poddać drobnym modyfikacjom.


Wigilijne przepisy bazują w głównej mierze na rybach, które wchodzą w skład diety ketogenicznej jako źródło białka i tłuszczów. Na świąteczny stół trafiają zazwyczaj śledzie w różnych odsłonach oraz karpie i dorsze. Śledziowe przekąski zawierają w sobie sporą dozę tłuszczów, co sprawia, że do tego sposobu żywienia nadają się idealnie.


Jakie dania możesz bez obaw spożywać podczas świąt, będąc na diecie ketogenicznej?

  • karp (bez panierki);

  • śledzie w śmietanie, śledzie w oleju, śledzie pod tłustą pierzynką;

  • zapiekany dorsz;

  • bigos;

  • kapusta wigilijna z grzybami.

Święta Bożego Narodzenia obfitują w przepisy idealne dla osób na diecie ketogenicznej.

Istnieją jednak dania świąteczne, których podstawą są węglowodany. Jeśli zależy Ci, by zaaranżować kolację w sposób tradycyjny, wcale nie musisz wykluczać ich ze swojego menu. Wystarczy, że wprowadzisz do przepisów drobne modyfikacje, by przetrwać święta bez łamania diety low-carb.


Paszteciki w wersji low-carb


Jeśli uwielbiasz świąteczne paszteciki, które niestety zawierają w sobie ogromną dozę węglowodanów, możesz wprowadzić modyfikacje do tradycyjnego przepisu, czyniąc z nich danie o bardzo niskiej zawartości węglowodanów. Jak to uczynić? Przepisy na ciasto do keto-pasztecików zazwyczaj uwzględniają sporą dozę smalcu i jajek oraz niewielką ilość bogatej w tłuszcze mąki kokosowej. Tak przygotowane ciasto w wersji low-carb można zestawiać z nadzieniem z grzybów i kapusty. Przepis na paszteciki znajdziesz w mojej świątecznej książeczce z przepisami: http://www.ketoshop.pl/kolekcja/frontpage/katalog-ze-swiatecznymi-keto-przepisami


Trudno o przepis na pierogi w wersji ketogenicznej – to potrawa typowo mączna, a sposób przygotowania – gotowanie w wodzie – wyklucza większość mąk, które sprawdziłyby się jako low-carb. Warto jednak wypróbować ciasto bazujące na mąki kokosowej lub migdałowej i sporej dozie jajek. Mąka ta stanowi bogate źródło tłuszczów – jej dodatek sprawi, że danie pozostanie niskowęglowodanowe.