Które jagody sprawdzą się w diecie ketogenicznej? Ranking wg zawartości cukru

Na diecie ketogenicznej spożywanie większości owoców jest problematyczne z uwagi na dużą zawartość cukru. Są jednak jagody, które wspaniale smakują i urozmaicają śniadania i desery, a przy tym nie wytrącają z ketozy.

Dieta ketogeniczna niestety nie jest zbyt łaskawa dla miłośników owoców. Z większości z nich trzeba zrezygnować, dążąc do utrzymania ketozy. Bo choć wiele z nich faktycznie jest bardzo zdrowych, pełnych witamin i błonnika, niestety zawierają przy tym dużą ilość cukru, co wyklucza je z keto jadłospisu. Czy to znaczy, że na jakiś czas musisz całkowicie pożegnać się z owocami i ich naturalną słodyczą? Niekoniecznie! Są przecież jeszcze jagody – idealne do deserów czy porannego jogurtu greckiego, a przy tym zawierające bardzo niską ilość węglowodanów.

Jagody w diecie ketogenicznej i low-carb

Oczywiście, jagoda jagodzie nierówna. Ta obszerna kategoria uwzględnia zarówno owoce łatwo spotykane w sklepach, takie jak truskawki czy maliny, jak i te, które rosną głównie dziko, jak jagody czy jeżyny. Niektóre z nich, jak żurawinę, najczęściej jadamy na sucho, inne – jak acai – zazwyczaj serwuje się w postaci płynnej. Różni je również zawartość węglowodanów. Są jagody, które bez obaw możesz uwzględnić w diecie ketogenicznej w moderowanych ilościach. Inne z kolei mogą wytrącić Cię z ketozy, dlatego najlepiej jeść je wyłącznie w wariancie low-carb. Jak więc upewnić się, że możesz zjeść daną jagodę? Postanowiliśmy Ci to ułatwić, przygotowując ranking.

Wiele jagód sprawdzi się w keto diecie!

Ranking jagód wg zawartości cukru

Jagodą, zawierającą najmniejszą ilość węglowodanów na szklankę (ok 130 g), jest enigmatyczna moroszka, nazywana też maliną nordycką. Niestety, w Polsce nie ma ona praktycznego zastosowania, ponieważ znajduje się pod ścisłą ochroną. Inaczej jest w krajach skandynawskich, gdzie często spożywa się ją pod postacią przetworów. Są jednak inne jagody dostępne w Polsce, które można jeść na diecie keto lub low-carb. Oto nasz ranking – od najniższej zawartości cukru do najwyższej:

· borówka amerykańska – 9 g/szklankę

· truskawka – 12 g/szklankę

· malina – 15 g/szklankę

Jak widać, jest całkiem dużo jagód, które możesz wprowadzić do swojej diety bez obaw o wytrącenie z ketozy. Wiele z nich jest w Polsce dostępnych, choć nieco zapomnianych. Możesz przygotować z ich wykorzystaniem wspaniałe śniadania, deserki chia, a nawet keto ciasta (tak! Na diecie keto możesz jeść nawet tego typu słodkości, jeśli tylko przygotowane są one odpowiednio).

Jedzenie jagód nie tylko urozmaici Twój jadłospis i ułatwi Ci wytrwanie w diecie keto, ale również dostarczy witamin i błonnika. Tych składników często brakuje w daniach, które przygotowuje się w ketozie, a są bardzo ważne dla dobrostanu organizmu.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie