Na diecie ketogenicznej spożywanie większości owoców jest problematyczne z uwagi na dużą zawartość cukru. Są jednak jagody, które wspaniale smakują i urozmaicają śniadania i desery, a przy tym nie wytrącają z ketozy.
Dieta ketogeniczna niestety nie jest zbyt łaskawa dla miłośników owoców. Z większości z nich trzeba zrezygnować, dążąc do utrzymania ketozy. Bo choć wiele z nich faktycznie jest bardzo zdrowych, pełnych witamin i błonnika, niestety zawierają przy tym dużą ilość cukru, co wyklucza je z keto jadłospisu. Czy to znaczy, że na jakiś czas musisz całkowicie pożegnać się z owocami i ich naturalną słodyczą? Niekoniecznie! Są przecież jeszcze jagody – idealne do deserów czy porannego jogurtu greckiego, a przy tym zawierające bardzo niską ilość węglowodanów.
Jagody w diecie ketogenicznej i low-carb
Oczywiście, jagoda jagodzie nierówna. Ta obszerna kategoria uwzględnia zarówno owoce łatwo spotykane w sklepach, takie jak truskawki czy maliny, jak i te, które rosną głównie dziko, jak jagody czy jeżyny. Niektóre z nich, jak żurawinę, najczęściej jadamy na sucho, inne – jak acai – zazwyczaj serwuje się w postaci płynnej. Różni je również zawartość węglowodanów. Są jagody, które bez obaw możesz uwzględnić w diecie ketogenicznej w moderowanych ilościach. Inne z kolei mogą wytrącić Cię z ketozy, dlatego najlepiej jeść je wyłącznie w wariancie low-carb. Jak więc upewnić się, że możesz zjeść daną jagodę? Postanowiliśmy Ci to ułatwić, przygotowując ranking.

Ranking jagód wg zawartości cukru
Jagodą, zawierającą najmniejszą ilość węglowodanów na szklankę (ok 130 g), jest enigmatyczna moroszka, nazywana też maliną nordycką. Niestety, w Polsce nie ma ona praktycznego zastosowania, ponieważ znajduje się pod ścisłą ochroną. Inaczej jest w krajach skandynawskich, gdzie często spożywa się ją pod postacią przetworów. Są jednak inne jagody dostępne w Polsce, które można jeść na diecie keto lub low-carb. Oto nasz ranking – od najniższej zawartości cukru do najwyższej:
· borówka amerykańska – 9 g/szklankę
· truskawka – 12 g/szklankę
· malina – 15 g/szklankę
Jak widać, jest całkiem dużo jagód, które możesz wprowadzić do swojej diety bez obaw o wytrącenie z ketozy. Wiele z nich jest w Polsce dostępnych, choć nieco zapomnianych. Możesz przygotować z ich wykorzystaniem wspaniałe śniadania, deserki chia, a nawet keto ciasta (tak! Na diecie keto możesz jeść nawet tego typu słodkości, jeśli tylko przygotowane są one odpowiednio).
Jedzenie jagód nie tylko urozmaici Twój jadłospis i ułatwi Ci wytrwanie w diecie keto, ale również dostarczy witamin i błonnika. Tych składników często brakuje w daniach, które przygotowuje się w ketozie, a są bardzo ważne dla dobrostanu organizmu.