Na czym polega ketoza?

Aktualizacja: 21 gru 2019

To klucz do zrozumienia, dlaczego dieta ketogeniczna bywa tak skuteczna w pozbywaniu się niechcianej tkanki tłuszczowej.


Często trafiasz na opinie osób, które polecają dietę ketogeniczną jako najefektywniejszy i najszybszy sposób na schudnięcie? Dla wielu osób, które po raz pierwszy zderzają się z tym radykalnym sposobem odżywiania, pomysł konsumpcji tłuszczy w celu pozbycia się zbędnych kilogramów wydaje się absurdalny. W istocie, jest to jednak sprawdzony sposób na skuteczną redukcję wagi i poprawę sylwetki. Jak to możliwe, że jedząc tłuszcz, jednocześnie go spalasz? Wszystko dzięki ketozie.

Ketoza umożliwia czerpanie energii z tłuszczy.

Czym jest ketoza?


To stan, w którym Twój organizm zaczyna czerpać energię ze zgromadzonego w tkankach tłuszczu. Zazwyczaj większość energii, pozyskiwanej przez człowieka, pochodzi z cukrów. Co sprawia, że przestawia się on na inny tryb? Nic innego, jak konsumpcja dużej ilości tłuszczów w miejscu węglowodanów.


Taki sposób odżywiania inicjuje syntezę ciał ketonowych. Są to elementy, będące efektem rozkładu tłuszczu i spadku insuliny. Dostarczanie organizmowi nadmiernej ilości tłuszczu pozwala rozpocząć ten proces – organizm, przyzwyczajony do czerpania energii z cukrów, poszukuje innego jej źródła. O ile spożywanie nadmiernej ilości węglowodanów prowadzi do odkładania się tej nadwyżki pod postacią niechcianego tłuszczyku, konsumpcja dużej ilości tłuszczy nie powoduje takiego efektu – przeciwnie, napędza proces spalania. Organizm właściwie ,,zjada sam siebie”, mimo że Ty spożywasz całkiem dużo i nie musisz mierzyć się ze stałym uczuciem głodu. Z tego wynika, że dieta ketogeniczna jest znacznie korzystniejszym dla zdrowia i przyjemniejszym sposobem na odchudzanie, niż głodówka.


Warto wprowadzać ją do swojego życia w sposób przemyślany i pod okiem specjalistów: https://www.ketoprzepisy.pl/kopia-o-nas