Nasiona w diecie keto – co jeść?

Często podkreśla się, jak ważne w diecie ketogenicznej są orzechy. A co z nasionami? One również wspaniale uzupełniają keto jadłospis, wzbogacając go o wartościowe tłuszcze oraz mikroelementy. Które z nich warto jeść szczególnie często?

Jedzenie nasion to ważna część keto diety. Wysoka zawartość tłuszczu, bogactwo dobroczynnych składników, ale też znakomity smak – wszystko to sprawia, że nasiona warto wcielić do swojego jadłospisu. Idealne keto-nasiono? Na myśl jako pierwszy przychodzi niezawodny słonecznik. Jest tani, łatwo dostępny, stanowi idealną przekąskę, a do tego wzbogaca smak wielu potraw. Możesz kupić wariant w skorupce bądź łuskany. Ten drugi warto podprażyć na patelni, uwalniając w ten sposób jego aromat. Tak przygotowany słonecznik wspaniale będzie smakować w połączeniu z keto spaghetti z cukinii czy też jako dodatek do sałatki z dodatkiem sera feta.

Ze słonecznika można zrobić niemal wszystko – przekąskę, ale też twarożek, pastę, alternatywną chałwę czy też lody. Ale są też inne, mniej powszechnie używane w kuchni nasiona, które zachwycają wszechstronnym wykorzystaniem, wysoką zawartością witamin, a do tego oczywiście znakomitym aromatem. Które z nich warto jeść w diecie keto?

Chia to idealne keto-nasiono!

Nasiona konopi

Konopie stają się coraz popularniejsze i powoli przestają być kojarzone przede wszystkim z substancją odurzającą. I bardzo dobrze – bo są to rośliny niezwykle wszechstronne, od wieków stosowane nie tylko w medycynie alternatywnej, ale też w budownictwie czy przemyśle włókienniczym. Z konopi można też pozyskiwać niezwykle wartościowy olej i nasiona, które stanowią idealny element diety ketogenicznej. Nasiona konopi mają lekko orzechowy smak i lekką konsystencję, co sprawia, że doskonale komponują się z wieloma słodkimi i słonymi daniami. Są znakomitym źródłem kwasów Omega-6. Zawierają również kwasy Omega-3.

Z nasion konopi, nazywanych również siemieniem konopnym, można przygotować między innymi mleko roślinne, które może nie smakuje tak obłędnie jak owsiane, ale jest dozwolone w diecie ketogenicznej. Możesz dodać je do wypieków czy do zagęszczenia zup i sosów.

Nasiona i łuski babki jajowatej

To produkt, który uwielbiają osoby przebywające na diecie ketogenicznej ze względu na niezwykle pożądane właściwości. Nie jest tajemnicą, że dieta ketogeniczna generuje ogromną tęsknotę za pieczywem – a użycie baki jajowatej pozwala ją zaspokoić. Można przygotować z niej między innymi chleb, który nie wytrąci z ketozy, a przy tym będzie smakował obłędnie.

Biały i czarny sezam

Odpowiednio przyrządzona chałwa to deser idealny dla osób na diecie ketogenicznej. Jej przygotowanie nie byłoby możliwe bez sezamu. Te niepozorne, niewielkie nasionka skrywahą ogrom aromatu – a jeśli podprażysz je na patelni przed użyciem, uwolnisz go w jeszcze większym stopniu. Z sezamu przyrządza się między tahinę, aromatyczną pastę rodem z Bliskiego Wschodu, która może stać się bazą pysznych keto sosów. Z czarnego sezamu warto przyrządzić lody lub dodać do sashimi.