Orzech brazylijski – fundament diety ketogenicznej

Aktualizacja: sie 3

To najtłustszy z dostępnych na rynku orzechów o wyjątkowo okazałych rozmiarach. Orzech brazylijski jest elementem, którego nie może zabraknąć przy jadłospisie, dążącym do utrzymania ketozy.


Cena orzecha brazylijskiego niekoniecznie zachęca – ceniony za lecznicze właściwości i uprawiany właściwie wyłącznie w Amazonii, jest produktem, który nie należy do najtańszych. Ja kupuję orzechy brazylijskie w KetoShop.pl ze względu na bardzo dobrą cenę i jakość.


Warto uwzględnić go w swojej diecie ze względu na sporą ilość dobroczynnych składników. Jeśli zdecydujesz się na dietę ketogeniczną, orzechy te powinny na stałe zagościć w Twoim jadłospisie. Dzięki wysokiej zawartości tłuszczu, w tym wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, są one doskonałym uzupełnieniem tego sposobu odżywiania.

Orzech brazylijski dzięki wysokiej zawartości tłuszczu jest integralnym składnikiem keto-diety.

Ilość kalorii zawarta w jednym orzechu może zaskoczyć – zazwyczaj jest to aż około 30 kalorii. Nie obawiaj się jednak wysokiego wskaźnika kaloryczności. Tłuszcz zawarty w tych orzechach sprzyja ketozie, co czyni je idealnym elementem jadłospisu każdej osoby, która zdecydowała się na keto lub low-carb dietę. Najlepiej dodawać garść orzechów do śniadania i wzbogacać nimi wypieki czy sałatki.


Jakie są inne zalety spożywania orzecha brazylijskiego?

  • Poprawia odporność – zawarty w nich selen (w największym stężeniu spośród wszystkich orzechów) wpływa dobroczynnie na układ immunologiczny;

  • Reguluje profil lipidowy – wykazano jego skuteczność przy obniżaniu złego cholesterolu;

  • Wspomaga koncentrację – to z kolei zasługa zawartych w nim kwasów omega-3 i omega-6.


Jak wykorzystać orzech brazylijski?


Jest on wyjątkowo smaczny, dzięki czemu prawdopodobnie najchętniej będziesz spożywać go bez przetworzenia. Jeśli jednak znudzi Ci się taka forma, możesz wykorzystać go jako bazę deserów w postaci zmielonej lub przygotować z nich mleko roślinne, a papkę wykorzystać do przygotowania keto-wypieku. Orzech brazylijski będzie również świetnym dodatkiem do upieczonego własnoręcznie chleba, zgodnego z wyznacznikami diety ketogenicznej.