Orzechy – ważny składnik diety ketogenicznej

Po orzechy sięgamy intuicyjnie, przekonani, że są doskonałym źródłem wielu substancji odżywczych. W keto-diecie stanowią jedną z ważniejszych kategorii produktów. Jakie korzyści przynosi spożywanie poszczególnych orzechów.

Orzechy to jeden z integralnych filarów diety ketogenicznej.

Orzechy kochamy za ich różnorodne smaki, jak również wysoką zawartość tłuszczów nienasyconych, błonnika i wielu mikro- oraz makroelementów, które przyczyniają się do właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Ze względu na wysycenie tłuszczami, orzechy są ważnym elementem diety ketogenicznej – wybierając taki sposób odżywiania, należy często włączać je do swojego jadłospisu. Jakie korzyści zdrowotne przynosi spożywanie poszczególnych orzechów? Choć w diecie ketogennej jako doskonałe źródło tłuszczów wymienia się przede wszystkim orzechy brazylijskie i migdały (zdecydowanie polecam prażone migdały słodzone ksylitolem z cynamonem lub chili , posiadające niewielką ilość węglowodanów, inne rodzaje również mogą zaskoczyć korzyściami, jakie płyną z ich spożywania.


Nerkowce


Jeden z bardziej popularnych rodzajów orzechów ze względu na delikatny, lekko słodkawy smak i miękką strukturę. Nerkowce poprawiają wrażliwość tkanek na insulinę, co jest bardzo pomocne przy prewencji zachorowania na cukrzycę typu 2. Poza tym, wykazują właściwości uspokajające i poprawiające koncentrację, a także wspierają układ ciśnienia. Doskonale nadają się do blendowania, służąc jako składnik past.


Orzechy włoskie


Najłatwiej dostępne i jedne z tańszych na polskim rynku, orzechy włoskie stanowią poważną konkurencję dla tych, pochodzących z krajów tropikalnych. Poza wyrazistym smakiem, który wyróżnia je spośród innych orzechów, doskonale wpływają na koncentrację i wspomagają mózg podczas intensywnej pracy. Zawierają wyjątkowo dużą ilość potasu, magnezu, cynku, żelaza oraz wapnia. To wspaniały dodatek do różnych dań, począwszy od sałatek, przez kremowe desery, aż po ciasta low-carb.


Macadamia


Orzechy, wyjątkowo cenione ze względu na swoje walory smakowe, ale również stanowiące doskonałe źródło cenionego oleju. Macadamia szczególnie cenione są w kosmetyce, ale równie dobrze wpływają na organizm, ,,aplikowane od środka”. Zawierają największą ilość tłuszczu spośród wszystkich orzechów, dzięki czemu stanowią bardzo pożądany produkt w diecie ketogenicznej. Macadamia doskonale komponuje się z najróżniejszymi potrawami, ale dobrze smakuje również solo.