Owoce w diecie ketogenicznej – co jeść?

„One apple a day keeps the doctor away”, głosi znane powiedzenie. Oczywiście – owoce są zdrowe. Jednak w diecie ketogenicznej wiele z nich trzeba wykluczyć z jadłospisu. Które możesz jeść, a które nie?

Owoce zawierają witaminy, błonnik i są źródłem substancji odżywczych. Niestety, większość z nich trzeba wykluczyć z diety ketogenicznej ze względu na wysoką zawartość cukrów. Osoby dążące do utrzymania ketozy powinny przyjmować głównie produkty bogate w tłuszcze. Węglowodany są na zakazanej liście – wytrącają bowiem organizm z pożądanego stanu, w którym energia czerpana jest właśnie z tłuszczów. I choć w przypadku większości diet owoce są niezwykle istotnym elementem jadłospisu, ta ketogeniczna uznaje je raczej za element komplementarny. Choć oczywiście nie znaczy to, że należy je wykluczyć – istnieją owoce, które nie przerywają ketozy i stają się doskonałym urozmaiceniem posiłków. Czym możesz zajadać się do woli?

Jagody to owoce dozwolone w diecie keto.

Awokado

Choć wielu kojarzy się z warzywem ze względu na powszechne zastosowanie w słonych potrawach, awokado to przecież rosnący na okazałych drzewach owoc. I to jaki! Wysoka zawartość tłuszczu sprawia, że awokado to król ketogenicznej diety – można zajadać się nim w dowolnej postaci, jak choćby guacamole, różnego rodzaju musy z dodatkiem słodzików, czy po prostu na pokrojone w plasterki na ketogenicznym chlebie. Ponadto, to prawdziwa kopalnia witamin i mikro oraz makroelementów – zawiera szczególnie dużą ilość potasu, magnezu i fosforu. Trudno wyobrazić sobie komponowanie jadłospisu osoby przebywającej na diecie ketogenicznej bez tego magicznego składnika.

Jagody

Różne rodzaje jagód łączy jedno – zawierają w sobie niewielką ilość węglowodanów. Z tego względu jedzenie umiarkowanych porcji truskawek, malin czy jeżyn nie powinno wytrącić cię z ketozy. A za to z pewnością uczyni Twoje posiłki przyjemniejszymi i smaczniejszymi – zwłaszcza jeśli chodzi o leniwe niedzielne śniadania!

Brak owoców w diecie keto a witaminy

Jeśli obawiasz się, że w diecie ketogenicznej zabraknie Ci witamin, , wspomóż się suplementami, które znakomicie uzupełniają niedobory. Aby zapobiegać spadkowi poziomu witaminy C, warto pić kwas l-askorbinowy codziennie rano rozpuszczając go w szklance ciepłej wody.