Przepisy na początek przygody z dietą ketogeniczną

Aktualizacja: sie 6

Proste, szybkie i obłędnie smaczne – pozwolą Ci zapomnieć o przekonaniu, że dieta ketogeniczna nie może być smaczna. Wystarczy odrobinę fantazji i wolna chwila, by przyrządzić obłędne dania, które zasmakują nie tylko Tobie, ale również innym!


Przed przejściem na tego rodzaju dietę, wielu osobom towarzyszy przekonanie, że muszą liczyć się z pustym żołądkiem i pożegnaniem z różnorodnymi smakami. Żaden z tych mitów nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości! Oczywiście, jedząc wyłącznie jajka i ser, zapewne szybko się znudzisz, a przy tym nie przysłużysz się swojemu ciału. Mając jednak rozeznanie w ketonowych przepisach, możesz stworzyć prawdziwie aromatyczne dania, które sprawią, że już nie zatęsknisz do węgli. To w końcu przecież tłuszcz jest składnikiem odżywczym, stanowiącym nośnik smaku.

Jakie potrawy możesz wprowadzić do swojego jadłospisu, przechodząc na dietę ketogeniczną? Zapraszam do sprawdzenia kilku sugestii, które sprawdzą się zwłaszcza w pierwszych tygodniach diety, gdy tęsknimy za dawnymi smakami.


Lasagne z cukinii


Nie musisz wcale wykorzystywać makaronu, aby przygotować oszałamiające włoskie danie. Składnik ten często zastępuje się niskokalorycznymi warzywami, jak na przykład dynia makaronowa czy marchewka, z których wykonać można imitację spaghetti. W tym przepisie płaty do lasagne możesz zastąpić cienko krojoną cukinią. Równie dobrze sprawdzi się w tej roli także bakłażan – wtedy powstanie danie w stylu greckiej musaki. Wszystko inne – sosy i ser na wierzchu – może pozostać takie, jak w oryginalnej wersji dania.


Tortilla na różne sposoby


Oczywiście nie ta pszenna czy kukurydziana! Hiszpanie tortillą nazywają gruby omlet, który w diecie keto jest oczywiście dozwolony, o ile nie zawiera ziemniaków czy innych wysokowęglowodanowych dodatków. Ja z kolei na moim blogu proponowałam wersję tortilli wykonaną z… sera, która potrafi zachwycić smakiem i teksturą. Przepis znajdziecie tutaj.